baner

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła Światowy Dzień Cukrzycy oficjalnym dniem, który ma być obchodzony na całym świecie 14 listopada i zachęcać do opracowywania narodowych programów ukierunkowanych na prewencję, leczenie oraz opiekę diabetologiczną i zdrowotną.

W 2016 roku Światowy Dzień Cukrzycy pod hasłem ”Zobacz cukrzycę”.

Kto lub co pozwoli Ci ją zobaczyć?

Przeczytaj poniżej….

Powiedz, czy JĄ kochasz?

Edukacja diabetologiczna nie funkcjonuje w systemie ochrony zdrowia w Polsce, dlatego jednym z najważniejszych wyzwań dla środowiska diabetologicznego jest usankcjonowanie prawne wprowadzające ten element procesu terapeutycznego, w sposób rzeczywisty, w tenże system – mówi Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej. –
O cukrzycy musimy myśleć strategicznie i tu staje przed nami wyzwanie zmierzające do rzeczywistego upodmiotowienia pacjenta diabetologicznego, oczywiście nie tylko, w systemie ochrony zdrowia – dodaje.

W raporcie „Polska w stanie przedcukrzycowym” (szczegóły: www.sed-edu.pl) dowiadujemy się, że skala występowania cukrzycy nosi znamiona pandemii. Szacuje się, że na świecie choruje ponad 350 milionów osób, a prognozy na następne 20 lat mówią nawet o 50% wzroście liczby pacjentów liczba chorych z cukrzycą sięga 2.2 mln osób. Do tej liczby należy dodać 500 tys. osób z nierozpoznaną chorobą, nieświadomych zagrożeń z nią związanych.

W takim razie nasuwa się pytanie: jak zobaczyć niewidoczne? Zastanówmy się wspólnie. Cukrzyca to rodzaj żeński, więc nie lada wyzwaniem jest zrozumieć „kobietę”, będącą przecież INDYWIDUALISTKĄ. Czytelniku z cukrzycą stwórz profil swojej cukrzycy-kobiety odpowiadając na poniższe pytania:

  1. Wiek cukrzycy -od ilu lat jesteś z nią w związku?

  2. Czy prowadzisz samokontrolę poziomu glukozy zgodnie z zaleceniami zespołu terapeutycznego, aby nie pozwolić jej na rozwój powikłań?

Pamiętaj, że ukrywanie CUKRZYCY grozi powikłaniami w obrębie między innymi oczu, nerwów czy nerek. W skrajnych wypadkach może dojść do pozbawienia swobody ruchu w wyniku amputacji stopy cukrzycowej.

  1. Czy prowadzisz przynajmniej 150 minut umiarkowanego lub intensywnego wysiłku fizycznego tygodniowo?

Pamiętaj, że cukrzyca uwielbia bezruch, duże porcje jedzenia i kolorowe napoje. Jest niebezpieczna, postępująca i „przypudrowana” złudnym dobrym samopoczuciem.

  1. Czy jesz śniadanie do godziny po przebudzeniu? Czy Twoje codzienne posiłki są regularne – co 3-4 godziny? Czy cukrzyca zachęca Cię do podjadania? Czy przytyłeś w ostatnich tygodniach? Czy budzisz się nad ranem spocony, a w nocy miałeś koszmary?

Dokonaj analizy Twoich odpowiedzi z edukatorem do spraw diabetologii lub lekarzem prowadzącym, bo może warto dokonać zmiany terapii.

Teraz pomogę odpowiedzieć Ci na pytanie: Jak żyć z cukrzycą? Niektórzy mówią na nią przyjaciółka, inni próbują z nią walczyć. Są tacy, którzy ją nienawidzą, ale i tacy, którzy ją pokochali. Jest to jednak miłość z rozsądku. Efektem każdych emocji winna być współpraca z zespołem terapeutycznym, w tym z edukatorem do spraw diabetologii. Znajdziesz go pisząc do Nas: sekretariat@sed-edu.pl.

Cukrzyca wtedy stanie się partnerką, a wyzwania, które stawia każdego dnia nie będą dla Ciebie zaskoczeniem. Nie musisz JEJ kochać, ale pokochaj edukację, bo ona pozwoli Ci „ZOBACZYĆ CUKRZYCĘ”.

Zapraszamy do udziału w IV Ogólnopolskim Projekcie Edukacji Społecznej Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej 2017, który będziemy realizowany po hasłem: Dla każdego, kto uważa, że dla cukrzycy nie istnieje.

Startujemy styczeń 2017r.

Chcesz zobaczyć cukrzycę?

Pamiętacie album: zobacz_cukrzyce__album

Prawdziwa historia Mileny Drabik stała się scenariuszem do znanego spektaklu Diabeteatru© pt. „Z pamiętnika anioła”. Jaki był początek? Poznaj historię: str 34 w albumie pt. „Zobacz cukrzycę”

Tą historią, jedną z wielu „Z pamiętniku anioła”, pokazano, iż problemy osobiste i zawodowe mają ogromny wpływ na przebieg przewlekłej choroby towarzyszącej pacjentowi każdego dnia, że wynik poziomu glikemii u pacjenta z cukrzycą nie świadczy tylko o tym co pacjent zjadł, ile podał sobie insuliny, jakiego podjął się wysiłku fizycznego – mówi Beata Stepanow – Prezes SED

Dla prawdziwych miłośników teatru, diabeteatr stanie się nauką, wzorem zachowania, przykładem różnych postaw, a także zabawą w szlachetnym znaczeniu, rozrywką, przyjemnością, przeżyciem emocjonalnym, wyrażeniem siebie w wybranych formach ekspresji. Nieocenione to wartości. Niech końcowe słowa Anioła będą podsumowaniem:

Szukasz

Szukasz prawdy ale nie tajemnic

liścia bez drzewa

wiedzy a nie zdziwienia

boisz się oprzeć na tym czego nie można dotknąć

zaczynasz od sukcesu

wielki i zbędny

nie milczysz ale pyskujesz o Bogu

chcesz być kochany ale sam nie umiesz kochać

myślisz że sobie zawdzięczasz wyrzuty sumienia

nie wiesz że dowodem na istnienie

jest to że tego dowodu nie ma

inteligentny i taki niemądry.

ks. Jan Twardowski

Chcesz zobaczyć cukrzycę przez pryzmat historii młodej dziewczyny, którą przedstawia sekcja artystyczno-psychologiczna Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej ?

Zapraszamy do Leszna – 25 listopada 2016 – Miejski Ośrodek Kultury przy ul. B. Chrobrego w Lesznie. Szczegółowe informacje : email: sekretariat@sed-edu.pl lub Tel. 601 270 110

Więcej informacji o Światowym Dniu Cukrzycy 2016 na stronie: http://www.worlddiabetesday.org