Stan przedcukrzycowy – stan alarmowy! Pod takim hasłem ruszyła Kampania Edukacyjna Niebieski Pasek, której patronuje Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej wraz z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Koalicją na Rzecz Walki z Cukrzycą.  

Najważniejsze jest odpowiednie zmotywowanie się do zmiany stylu życia. Podstawą jest oczywiście ruch. Zalecamy zatem zwiększenie aktywności fizycznej, czyli systematycznego, zorganizowanego i zaplanowanego w czasie wysiłku fizycznego, do co najmniej 150 minut tygodniowo. Należy dostosować ją do indywidualnych możliwości każdej osoby. Charakterystyczną cechą aktywności fizycznej jest regularność powtarzania określonych ćwiczeń czy zachowań – na przykład spacer, bieg, pływanie, gimnastyka czy inne formy ruchu. Drugim elementem jest zmodyfikowanie sposobu odżywiania.  Badania wskazują, że takie działania pozwalają obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę o 53 procent – powiedziała Beata Stepanow, Prezes SED.

Nazwa Kampanii  – „Niebieski pasek” – pochodzi o dawnego centymetra krawieckiego, którym można łatwo mierzyć obwód w pasie. Standardowo u kobiet nie powinien on przekraczać 80, a u mężczyzn – 92 centymetrów. Zbyt duży obwód w pasie świadczy o otyłości brzusznej, która szczególnie zwiększa ryzyko cukrzycy, nadciśnienia, zespołu metabolicznego oraz chorób sercowo-naczyniowych. Więcej o Kampanii w załącznikach.

Kampania Edukacyjna Niebieski Pasek

Niebieski Pasek

Raport-Polska w stanie przedcukrzycowym